Connect with us

Форекс

Фунтата над 1,30 долари, цените на акциите на азиските берзи силно пораснаа

Објавено

на

Индексот Nikkei во претпладневното тргување беше во плус над 2,5%, додека цените на акциите во Сингапур, Шангај, Јужна Кореја, Хонгконг и Австралија пораснаа меѓу 0,1% и 0,8%.

 Како една од причините за ваквиот скок на Nikkei индексот се наведува продолжениот раст на цените на акциите на Волстрит, иако најголемо влијание на ваквиот скок предизвикала објавата на премиерот Шинзо Абе дека има намера да воведе дополнителни  поттикнувачки фискални мерки во износ од 100 милијарди американски долари, што веројатно би го финансирала јапонската централна банка со дополнително печатење пари.
Инвеститорите очекуваат и поттикнувачки мерки од британската централна банка, која заседава оваа седмица. Се очекува намалување на клучните каматни стапки со цел да се спречи слабеењето на тамошната економија откако на 23-ти јуни беше изгласано Велика Британија да ја напушти Европската унија.

Покрај тоа што се очекува олабавување на монетарната политика во Британија, курсот на фунтата се проби над 1,30 долари. Сепак, аналитичарите сметаат дека фунтата набрзо би можела повторно да тргне во обратна насока, а нејзиниот курс да се доближи кон 1,2798 долари, најниското ниво од 1985 година, на кое потона минатата седмица.

Извор denar.mk

Анализи

TEst

Објавено

на

REGOLAMENTO_FIFA
Продолжи со читање

Останато

Facebook и Google добија дозвола да се однесуваат како банки

Објавено

на

certificate_00745-1571577

TO OTHER

Почнувајќи од 13 јануари, деветте најголеми банки во Велија Британија кои ги опслужуваат најголемиот дел од граѓаните, повеќе нема да имаат монопол при реализацијата на финансиските трансакции во државата.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Измени на Законот за кредитно биро!

Објавено

на

Кредитното биро да изготвува извештаи за кредитната способност на кредитобарателот се предвидува со измените на Законот за кредитно биро за што е почната постапка за подготовка на Предлог закон што треба да заврши до 13 февруари 2018 година.

(more…)

Продолжи со читање

Популарно

Error occured while retrieving the facebook feed

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange