Connect with us

Странски банки

Руските власти очекуваат стабилизирање на рубљата

Објавено

на

Стабилизирањето на рубљата ќе продолжи во второто полугодие благодарение и на светската конјунктура, така и на интересот кон руската валута, прогнозира руското Министерство за економија.

 

Се очекува годишниот курс да биде 67,2 рубљи за долар. Во првото тримесечје курсот беше 74,7 рубљи за долар, а во вториот – 65,9 рубљи за долар.

На руската валута влијаеше и резултатот од референдумот во Британија. Обновата на интересот за ризични средства во последната недела ја покажа поддршката и на рубљата, сметаат од министерството.

Вчера руската рубља поскапе во однос на главните светски валути. Така курсот во однос на еврото се намали под 70 рубљи за прв пат по седум месеци, a овој однос на доларот се намали под 63 рубљи за прв пат од средината на април оваа година.

Поскапувањето на рубљата во четвртокот се должеше и на зголемените цени на нафтата, кои ден претходно запишаа падови од околу 5%.

Аналитичарот Искандер Луцко од „Sberbank CIB“ изразува сомневање дека во второто полугодие курсот на рубљата ќе достигне 60 рубљи за долар. Според него на крајот на третиот квартал нивото ќе се стабилизира на ниво од 65 рубљи за долар по цена на нафтата сорта Брент од 50 долари за барел.

Во јуни експертот од „Алфа банк“, Алан Казиев посочи дека периодот на стабилност кај рубљата завршува. Тој не исклучува поевтинување до 74,9 рубљи за долар.

Извор: Денар

 

Анализи

TEst

Објавено

на

REGOLAMENTO_FIFA
Продолжи со читање

Останато

Facebook и Google добија дозвола да се однесуваат како банки

Објавено

на

certificate_00745-1571577

TO OTHER

Почнувајќи од 13 јануари, деветте најголеми банки во Велија Британија кои ги опслужуваат најголемиот дел од граѓаните, повеќе нема да имаат монопол при реализацијата на финансиските трансакции во државата.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Измени на Законот за кредитно биро!

Објавено

на

Кредитното биро да изготвува извештаи за кредитната способност на кредитобарателот се предвидува со измените на Законот за кредитно биро за што е почната постапка за подготовка на Предлог закон што треба да заврши до 13 февруари 2018 година.

(more…)

Продолжи со читање

Популарно

Error occured while retrieving the facebook feed

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange