Connect with us

Останато

Акциите на „Swatch“ доживеаа пад од 13%

Објавено

на

Европските фирми за луксузна стока, денес, доживеаа нагол пад, па така најголемиот производител на часовници „Swatch“ падна за 13%, најниско во последните шест години.

Акциите на „Swatch“ го достигнаа најниското ниво од крајот на 2009 година, откако компанијата соопшти дека очекува пад на продажбата од 12%.

Од „Swatch“ предупредуваат дека првата половина од нивната добивка ќе падне од 50% до 60%.

Швајцарските часовници се борат со слабата побарувачка, особено по конкуренцијата од страна на кинеските продавници за часовници како во Европа така и во Хонг Конг, но и поради швајцарскиот франк, кој ги зголемува трошоците за производство на швајцарски изработените часовници.

Анализи

TEst

Објавено

на

REGOLAMENTO_FIFA
Продолжи со читање

Останато

Facebook и Google добија дозвола да се однесуваат како банки

Објавено

на

certificate_00745-1571577

TO OTHER

Почнувајќи од 13 јануари, деветте најголеми банки во Велија Британија кои ги опслужуваат најголемиот дел од граѓаните, повеќе нема да имаат монопол при реализацијата на финансиските трансакции во државата.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Измени на Законот за кредитно биро!

Објавено

на

Кредитното биро да изготвува извештаи за кредитната способност на кредитобарателот се предвидува со измените на Законот за кредитно биро за што е почната постапка за подготовка на Предлог закон што треба да заврши до 13 февруари 2018 година.

(more…)

Продолжи со читање

Популарно

Error occured while retrieving the facebook feed

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange